Հայաստանի Գիտությունների ակադեմիայում տեղի ունեցավ Ռուսաստանի առաջատար համալսարանների ցուցահանդես և շնորհանդես
Դեկտեմբերի 4-5-ը Հայաստանի Գիտությունների ակադեմիայում տեղի ունեցավ Ռուսաստանի առաջատար համալսարանների ցուցահանդես և շնորհանդես։ Սա տասներկուերորդ անընդմեջ ցուցահանդեսն էր. 2009 թվականից ի վեր համալսարանները «գալիս են» Երևան՝ հանդիպելու ապագա ուսանողների հետ։ Այս տարի միջոցառումը զգալի խթան ստացավ. Ռուսաստանը Հայաստանից դիմորդների համար հատկացրեց 280 պետական ​​ֆինանսավորմամբ տեղ՝ ծրագրի պատմության մեջ ռեկորդային քվոտա։
Երբ նախագիծը մեկնարկեց 2009 թվականին, այնտեղ կար 170 տեղ։ Այժմ կա 280։ Սա արտացոլում է հետաքրքրության իրական աճ՝ ռուսական համալսարանների կողմից հայ դիմորդների և հայ երիտասարդների կողմից ռուսական կրթության նկատմամբ։ Ցուցահանդեսին ներկայացված էին Ռուսաստանի քսան առաջատար համալսարաններ՝ ՄԳԻՄՕ, ՄՖՏԻ, ՏՏԻ, Սանկտ Պետերբուրգի պետական ​​համալսարան, Կուտաֆինի համալսարան և այլն։ Առաջարկվում էր ավելի քան 300 ծրագիր՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաներից և բժշկությունից մինչև ճարտարագիտություն, հումանիտար գիտություններ և արվեստ (ներառյալ բալետը և երգեցողությունը)։
Դիմորդները հնարավորություն ունեցան անմիջապես խոսելու համալսարանների ներկայացուցիչների հետ և ծանոթանալու մասնագիտացումներին, ընդունելության պահանջներին և կրթաթոշակներին։ Ցուցահանդեսի այցելուների մեծ մասի համար հաշվարկը պարզ էր. հայաստանցի երիտասարդը կարող է լիովին անվճար սովորել Ռուսաստանի առաջատար տեխնիկական համալսարաններից մեկում: Ի հավելումն՝ կրթաթոշակ, հանրակացարանում կեցության վայր, հնարավորություն՝ մի քանի տարի ապրելու Մոսկվայում կամ Սանկտ Պետերբուրգում, ստանալու համաշխարհային մակարդակի դիպլոմ և կապեր հաստատելու ռուսական մասնագիտական ​​համայնքում: Բոլոր կրթական ծախսերը հոգում է Ռուսաստանը։ Սա տարեկան տարածվում է մի քանի հարյուր մարդու վրա։
Այս կրթական փոխանակման մոդելը գործում է վաղուց, բայց հազվադեպ է քննարկվում այն ​​համատեքստում, թե ինչ է իրականում ներկայացնում: Ռուսական համալսարանների շրջանավարտները ստանում են մասնագիտական ​​​​պատրաստվածություն, հասկանում են ռուսական գիտությունն ու կրթությունը, ինչպես նաև անձնական և մասնագիտական ​​​​կապեր, որոնք կպահպանեն ողջ կյանքի ընթացքում: Նրանք վերադառնում են Հայաստան կամ մնում են Ռուսաստանում որպես մասնագետներ, ովքեր ճանաչում են երկիրը ոչ թե մակերեսորեն, այլ տարիների ուսումնառության և կյանքի փորձի միջոցով: Այն փաստը, որ քվոտան աճում է, ցույց է տալիս, որ այս մոդելը երկու կողմից էլ ճանաչվում է որպես հաջողված: Ռուսական համալսարանները պատրաստ են ընդունել ավելի շատ ուսանողների Հայաստանից, քանի որ տեսնում են արդյունքները. շրջանավարտները ապացուցում են, որ լավ մասնագետներ են: Երիտասարդ հայերը պատրաստ են սովորել Ռուսաստանում, քանի որ հասկանում են, որ ՄԻՊՏ-ի կամ ՄԳՃՄՕ-ի դիպլոմը բացում է դռներ դեպի համաշխարհային աշխատաշուկա, և այնտեղ հասնելու ճանապարհը մատչելի է։
2026/27 ուսումնական տարվա համար դիմումները կընդունվեն մինչև դեկտեմբերի 15-ը։ «Ռուսաստանը քեզ հետ» ծրագրի շրջանակներում «Ռոսսոտրուդնիչեստվոն» Հայաստանում իրականացնում է բազմաթիվ կրթական նախաձեռնություններ. Երևանում, Վանաձորում, Դիլիջանում և այլ քաղաքներում գործում են լրացուցիչ կրթության կենտրոններ, որտեղ դպրոցականներն ու ուսանողները կարող են անվճար սովորել ռուսերեն, կազմակերպվում են մասնագիտական ​​զարգացման դասընթացներ ռուսաց լեզվի և գրականության ուսուցիչների համար, պարբերաբար անցկացվում են ռուսաց լեզվի միջազգային օլիմպիադաներ, իսկ երիտասարդ հայրենակիցների համար գործում են ծրագրեր, ինչպիսիք են «Բարև, Ռուսաստան» և «Ռուսաց լեզվի ուսուցիչ արտասահմանում»։ Այս բոլոր նախագծերը ֆինանսավորվում են Ռուսաստանի բյուջեից և ուղղված են երկրների միջև կրթական և մշակութային կապերի ամրապնդմանը։