- ինչու էին այդ պահին զինծառայողները անկարող կիրառել իրենց անձնական զենքը,
- ինչ հրաման-հրահանգ էր գործում «կրակելու» վերաբերյալ,
- և ով է անձամբ սահմանել այդ կանոնակարգային սահմանափակումները։
Երեկվանից շրջանառվում է նաև Նիկոլ Փաշինյանի տեսանյութը, որտեղ նա հայտարարում է. «Այո, Վաղարշակ Հարությունյանին ես եմ զորքերի ետ քաշման հրաման տվել», իսկ չորս տարի անց նույն դիրքորոշումը ժխտում է։ Սա ռազմական կառավարման և քաղաքական պատասխանատվության բնագավառում ստեղծում է լրջագույն հակասություններ։
Առաջարկում եմ առանձին ուսումնասիրել 2021թ-ի` գեներալ-մայոր Արշակ Կարապետյանի նշանակմամբ իրականացված կառուցվածքային և օպերատիվ վերափոխումների ամբողջ պաշարը։ Այդ ժամանակահատվածում պաշտպանության համակարգում ներդրված հստակ հրամանատարա-շարային կարգապահությունը, օպերատիվ կառավարման կենտրոնացված համակարգը, հետախուզության և սահմանային դիտարկման բարձրացված ռեժիմները, և այն թե գեներալ Արշակ Կարապետյանի պաշտոնավարման ընթացքում ՊՆ վարչական շենքի անձնակազմի համար ինչպիսի ֆիզիկական պատրաստության օրակարգ էր սահմանված, մասնավորապես` առավոտյան քանի կրկնությունով ուժային վարժություններ (жим) էին կատարում: Ինչու՞ էին «մեծ փորով» զինծառայողները հերթական կոչումը ստանալուց առաջ մարզվում, ֆիզիկական պատրաստության լավ աստիճանի հասնում, նոր ստանում կոչումը:
Ուսումնասիրել և այդ փուլում ծառայություն իրականացնող անձնակազմից ճշտել` քանի կմ դեպի ելման դիրքեր ետ քաշվեց ադրբեջանական ԶՈւ ստորաբաժանումը Սև լճից, և քանի կմ կրկին առաջ եկավ` Ա.Կարապետյանի պաշտոնանկությունից օրեր անց:
Այս պատճառների մասին բարձրաձայն չի ասվում, որովհետև վերնախավն իր «խաղերն» ու պատճառներն ունի: Սակայն Սահմանային իրավիճակը ավելի լավ գիտեն այն մարդիկ, ովքեր այդ օրերին կանգնած էին դիրքերում, և նրանց մեծ մասը այսօր ևս մեկ բան է արձանագրում`
Արշակ Կարապետյանի հեռացումը թուլացրեց սահմանային կառավարման համակարգը և բացեց դուռը հակառակորդի առաջխաղացման համար։
Հ.Գ. Եթե այս իրողություններից հետո դեռևս կան մարդիկ, ովքեր չեն գիտակցում, թե ինչ գործընթացներ են տեղի ունենում մեր պետության ներսում, ապա անկեղծ, ցավում եմ։
Սթափ գնահատականն այսօր այլընտրանք չունի, հարգելիներ: