Սրետենսկի վանքի երգչախումբը երգել է Մոսկվա-Երևան չվերթի ինքնաթիռում (տեսանյութ)
Մոսկվա-Երևան չվերթի ինքնաթիռում ուղևորներն ականատես են եղել մի հրաշալի իրադարձության. Սրետենսկի վանքի երգչախումբն ինքնաթիռում կատարել է երկու ստեղծագործություն: Հնչել են Միքայել Թարիվերդիևի «Հեռավոր հայրենիքի երգը», ինչպես նաև Մակար Եկմալյանի՝ դասական հայկական ստեղծագործությունը՝ «Ով հայոց աշխարհ»: Ուղևորներից մեկը կիսվել է իր տպավորությունով. «Դա աստվածային ձայն էր երկնքում»:
Արվեստագետները թռչում էին Երևան՝ աշխատելու «Ձգողականություն» վավերագրական նախագծի վրա, որն ուսումնասիրում է Ռուսաստանի ու Հայաստանի, Սերբիայի և այլ երկրների միջև մշակութային և հոգևոր կապերը: Սա պարզապես շրջագայություն չէ, այլ փորձ՝ գտնելու և արտահայտելու այն, ինչը միավորում է ժողովուրդներին՝ ընդհանուր արժեքներ, պատմական հիշողություն, հավատք և ավանդույթներ:
Առաջին սերիայում Ռուսաստանի ժողովրդական արտիստ Դմիտրի Խառատյանը երգչախմբի հետ միասին կայցելի Մեղրի քաղաք, որտեղ ապրել են նրա նախնիները: Նրա ճանապարհորդությունը կուղեկցվի երաժշտությամբ, որը կապում է յուրաքանչյուր մարդու անցյալն իր ներկայի հետ: Կազմակերպիչները ընդգծում են, որ սա պարզապես ճանապարհորդություն չէ աշխարհագրությամբ, այլ մշակույթի միջոցով վերադարձ՝ մեր արմատներին:
Յուրաքանչյուր սերիա կավարտվի գլխավոր հերոսի և երգչախմբի միջև հանդիպմամբ, որտեղ նրանք միասին կկատարեն ստեղծագործություն՝ մի պահ, երբ անցյալն ու ներկան հանդիպում են ոչ թե խոսքերով, այլ ձայնով։ Դա խորհրդանիշն է այն բանի, թե ինչպես է ժողովուրդների միջև կենդանի կապը մարմնանում ոչ թե հռչակագրերի, այլ համատեղ գործողությունների միջոցով։
Նախագիծը շարունակությունն է 2024 թվականին մեկնարկած նախաձեռնության։ Այժմ դրա շրջանակը ընդլայնվում է՝ կենտրոնանալով ավելի լայն միջազգային համագործակցության վրա։ Իր շրջանակը ընդլայնելով՝ նախագիծը հետևողականորեն ցույց է տալիս, թե ինչպես է ընդհանուր մշակութային տարածությունը մնում կենսունակ և արդիական՝ իր արձագանքը գտնելով սահմանի տարբեր կողմերում գտնվող մարդկանց սրտերում։