G20-ի միլիարդատերերի կարողությունը մեկ տարվա ընթացքում աճել է 2.2 տրիլիոն դոլարով․ Oxfam
Մեծ քսանյակի» (G20) երկրների միլիարդատերերի կարողությունը մեկ տարվա ընթացքում աճել է 16.5%-ով՝ հասնելով 15.6 տրիլիոն դոլարի։ Այս մասին հայտնում է Oxfam միջազգային բարեգործական և մարդասիրական կազմակերպությունը։
«Մեծ քսանյակի միլիարդատերերի կողմից ընդամենը մեկ տարվա ընթացքում ստեղծված 2.2 տրիլիոն դոլարի կարողությունը բավարար է 3.8 միլիարդ մարդու աղքատությունից դուրս բերելու համար», - նշվում է կազմակերպության մամուլի հաղորդագրության մեջ: Փաստաթղթում նշվում է, որ դրա համար տարեկան կպահանջվի 1.65 տրիլիոն դոլար:
Կազմակերպությունը հիշեցրել է, որ Հարավաֆրիկյան Հանրապետության կառավարությունը, որը այս տարի նախագահում է G20-ում, անհավասարությունը դարձրել է նոյեմբերի 22-23-ը կայանալիք գագաթնաժողովի հիմնական թեմա: Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունը ​​հանձնարարել է տնտեսագիտության Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Ջոզեֆ Ստիգլիցի գլխավորած փորձագետների խմբին զեկույց պատրաստել այս հարցի վերաբերյալ: Տնտեսագետը կարծում է, որ աշխարհը բախվում է «անհավասարության արտակարգ իրավիճակի», գրում է Oxfam-ը:
«Անհավասարությունը միտումնավոր քաղաքականության ընտրություն է։ Չնայած հարուստների համար ռեկորդային մակարդակի հարստությանը, հանրային հարստությունը չի աճում և իրականում նվազում է, մինչդեռ պարտքի բեռը մեծանում է։ Եթե երկիրը ​​ստեղծի անհավասարության դեմ պայքարի նոր միջազգային աշխատանքային խումբ, դա կլինի հսկայական քայլ՝ այս հրատապ անհրաժեշտ ճգնաժամի լուծման գործում։ Մենք կոչ ենք անում G20-ի բոլոր երկրներին աջակցել Հարավային Աֆրիկային այդ գործում», - ասել է Oxfam International-ի գործադիր տնօրեն Ամիտաբհ Բեհարը։
Կազմակերպությունը նաև կոչ է անում G20-ի երկրներին վերահաստատել իրենց հանձնառությունը՝ արդյունավետորեն գերբարձր զուտ կարողություն ունեցող անձանց հարկելու համար։ Դա համաձայնեցվել է խմբի ղեկավարների կողմից՝ 2024 թվականին Ռիո դե Ժանեյրոյում կայացած գագաթնաժողովում: «G20-ում հավաքված յուրաքանչյուր դոլարի հարկից միայն 8 ցենտն է իրականում գալիս այս եկամուտներից», - նշել է կազմակերպությունը: