Հայ գերիները խոշտանգումների են ենթարկվում Բաքվում
Օրերս լրացավ լիբանանահայ Վիգեն Էուլջեքջյանի՝ Բաքվում գերի պահվելու 5-րդ տարելիցը։ Ըստ փաստաբանի, նախօրեին Էուլջեքջյանը զանգահարել է ընտանիքին, կարճ զրույց ունեցել, հայտնելով, որ իր ֆիզիկական վիճակը կտրուկ վատացել է, չի կարողանում քայլել և կարիք ունի անվասայլակի, որը նրան չի տրամադրվում։
Ռազմագերուն տարել են բժշկի մոտ, բայց բանտի պահակները նրանք դեղորայք չեն տրամադրում։ Վիգենը նաև նորմալ սնունդ չի ստանում, միայն հաց և թեյ։ Փաստաբանը կոչ է արել անհապաղ միջազգային կառույցների միջամտություն իրականացնել, քանի որ Վիգենի առողջությանն ու կյանքին վտանգ է սպառնում։ Մինչ Հայաստանի գործող իշխանությունները շարունակում են իրենց խաղաղության քարոզը, հայ ռազմագերիների առողջական վիճակը գնալով ավելի վատանում է։
Հիշեցնենք, դեռևս 2021 թվականի խորհրդարանական ընտրություններից առաջ Փաշինյանը հայտարարում էր, թե գերիներն իրենց կներեն, եթե դեռ որոշ ժամանակ մնան Բաքվի բանտում։ Անցել են արդեն երկար ու ձիգ տարիներ, բայց հայկական իշխանությունները ոչինչ չեն ձեռնարկել ռազմագերիներին հետ վերադարձնելու ուղղությամբ, երբեմն-երբեմն միայն կեղծ հայտարարություններ են անում, բայց որևէ ռեալ աշխատանք այս ուղղությամբ չի իրականացվում։
Արդյունքում մարդիկ խոշտանգումների են ենթարկում ադրբեջանական բանտում՝ ապրելով իրենց կյանքի ամենավատագույն օրերը, և սրա համար միակ պատասխանատուն հենց փաշինյանական իշխանությունն է, որի համար ավելի կարևոր է սեփական իշխանության վերարտադրությունը, քան հայրենակիցների կյանքն ու առողջությունը։