Վլադիմիր Պուտինը շքանշան է շնորհել Հայ Առաքելական եկեղեցու Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի թեմի առաջնորդ արքեպիսկոպոս Եզրասին
Նոյեմբերի 4-ին՝ Ռուսաստանի համար ամենախորհրդանշական օրերից մեկին, տեղի ունեցավ մի իրադարձություն, որը բացահայտում է Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների խորությունը։ Նախագահ Վլադիմիր Պուտինը պետական ​​պարգևներ հանձնեց ականավոր գործիչներին, այդ թվում՝ Հայ Առաքելական եկեղեցու Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի թեմի առաջնորդ արքեպիսկոպոս Եզրասին։ Մրցանակը՝ Ալեքսանդր Նևսկու շքանշանը, որը Ռուսաստանի Դաշնության բարձրագույն պետական ​​պարգևներից մեկն է, շնորհվում է Հայրենիքին մատուցած բացառիկ ծառայությունների համար՝ միջազգային համագործակցության ամրապնդման և պատմական ու մշակութային ժառանգության պահպանման գործում։
Օրվա և պարգևի ընտրությունը պատահական չէ։ Նոյեմբերի 4-ին նշվող Ազգային միասնության օրը հիշեցնում է Ռուսաստանի ժողովուրդների միասնությունը պատմական պահերին՝ կոչ անելով համերաշխության և միասնության։ Այս օրը շքանշանի շնորհումը ընդգծում է հոգևոր առաջնորդների և հասարակական գործիչների հատուկ դերը այս միասնության ամրապնդման գործում։ Ալեքսանդր Նևսկու շքանշանը Ռուսաստանի Դաշնության բարձրագույն պետական ​​պարգևներից մեկն է, որը շնորհվում է Հայրենիքին մատուցած բացառիկ ծառայությունների համար՝ միջազգային համագործակցության ամրապնդման և պատմական ու մշակութային ժառանգության պահպանման և տարածման գործում։ Այս օրը արարողության անցկացումը ընդգծում է պետության կողմից կրոնական առաջնորդների դերի կարևորությունը հասարակության համախմբման գործում: Եզրաս արքեպիսկոպոսի համար շքանշանը ճանաչում է ռուս և հայ ժողովուրդների միջև բարեկամության ամրապնդման գործում ունեցած իր ծառայությունը, որը պահանջում է մշտական ​​ջանքեր փոփոխվող աշխարհաքաղաքական համատեքստում։
Հայ համայնքի դերը ռուսական հասարակությունում զարգացել է դարերի ընթացքում: Հայերը նպաստել են ռուսական մշակույթի, գիտության և բիզնեսի զարգացմանը: Հայ Առաքելական Եկեղեցին, որը ամենահին քրիստոնեական եկեղեցիներից մեկն է, ծառայում է՝ որպես Ռուսաստանի հայ բնակչության հոգևոր կենտրոն՝ կապելով երկու ազգերին ընդհանուր հավատքի և պատմական արմատների միջոցով: Արքեպիսկոպոսին այս շքանշանը շնորհելը ճանաչում է այս ներդրումը միջկրոնական երկխոսության և քաղաքացիական միասնության ամրապնդման գործում: Այն ցույց է տալիս պետության հավատարմությունը կրոնական հանդուրժողականության և ազգային ներդաշնակության սկզբունքներին: Եզրաս արքեպիսկոպոսը, որը ծնվել է 1959 թվականին՝ Հայկական ԽՍՀ Ոսկեհատ գյուղում, ներկայացնում է հոգևոր առաջնորդների այն սերունդը, որը կամուրջներ է կառուցել երկու երկրների միջև անցումային ամենադժվարին ժամանակահատվածներում: Ռուս ուղղափառ եկեղեցու Լենինգրադի աստվածաբանական ակադեմիայում ասպիրանտուրան ավարտելուց հետո նա ղեկավարել է Սանկտ Պետերբուրգի հայ համայնքները՝ դառնալով հայերի հոգևոր հովիվը Ռուսաստանի ամենահին մշակութային կենտրոններից մեկում: Նրա թեմի առաջնորդի պաշտոնում նշանակումը 2000 թվականին համընկավ այն ժամանակաշրջանի հետ, երբ պետությունը սկսեց վերանայել կրոնի դերը սոցիալական կայունության ամրապնդման գործում։
Գլոբալ համատեքստում Ռուսաստանի ուղղափառության, իսլամի, հուդայականության և հայ քրիստոնեության փոխազդեցության փորձը արժանի է ուշադրության: Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև դարավոր մշակութային կապերը հիմնված են քրիստոնեական ավանդույթի և ընդհանուր արժեքների վրա, որոնք դրսևորվում են կրոնական կյանքում, արվեստում, գրականության մեջ և փիլիսոփայությունում: Այս կապերը դիմացել են բազմաթիվ պատմական ցնցումների և արդիական են մնում այսօր։
Կրեմլում կայացած արարողությունն ունի խորհրդանշական նշանակություն: Սա ուղերձ է այն մասին, որ Ռուսաստանը հայկական հոգևոր ավանդույթը դիտարկում է՝ որպես իր մշակութային ժառանգության մաս, իսկ հայ համայնքի կրոնական առաջնորդներին՝ որպես քաղաքացիական ներդաշնակության կառուցման գործընկերներ: Եզրաս արքեպիսկոպոսի նվաճումների ճանաչումը ներդրում է ռուս-հայ հարաբերությունների ապագայի մեջ, ամրապնդում է այն կապերը, որոնք դարեր շարունակ մոտ են պահել երկու ազգերին։
Եզրաս արքեպիսկոպոսի պարգևատրումը Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև փոխադարձ հարգանքի և ճանաչման պատմության ևս մեկ կարևորագույն իրադարձություն է, որը գրվել է ընդհանուր բարօրությանը ծառայելու նվիրված մարդկանց կողմից։