Վրաստանի ԱԳՆ-ն դատապարտել է ինտեգրման հարցը որպես քաղաքական գործիք օգտագործելու ԵՄ փորձերը
Սեղմեք ԱՅՍՏԵՂլրացրեք օնլայն հայտը և մոռացեք հոսանքի վարձի մասին
Վրաստանի ԱԳՆ-ն դատապարտել է Եվրամիության փորձերը՝ համայնքում ինտեգրման հարցը որպես քաղաքական գործիք օգտագործելու համար։ Այս մասին ասվում է ԱԳՆ հայտարարության մեջ, որը մեկնաբանել է։
«Մենք դատապարտում ենք ԵՄ անդամակցության հարցը որպես քաղաքական գործիք օգտագործելու բոլոր փորձերը, որոնք վնասում են Վրաստան-ԵՄ հարաբերություններին: Մենք ցավում ենք, որ զեկույցը ներկայացնում է մի շարք իրադարձությունների կողմնակալ գնահատական, ինչը անսպասելի չէ, հատկապես հաշվի առնելով ԵՄ ինստիտուտների համառորեն անդրադարձը Վրաստանի պետական ​​ինստիտուտների դեմ հարձակումներին և բռնություններին, որոնք կապված են 2025 թվականի հոկտեմբերի 4-ին Թբիլիսիում տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների ժամանակ տեղի ունեցած իրադարձությունների հետ», - ասվում է տեքստում։
Վրաստանի ԱԳՆ-ն մտահոգություն է հայտնել, որ ԵՄ ինստիտուտների կողմից Վրաստանի նկատմամբ ձեռնարկված քայլերն ու հայտարարություններն ուղղված են երկրի ներքին քաղաքականության վրա ազդելուն և հակասում են ինչպես Վրաստանի և ԵՄ-ի միջև հարաբերությունների ոգուն, այնպես էլ ընդհանուր շահերին։
Ավելի վաղ ԵՄ հանձնակատար Մարթա Կոսը դիմել է Վրաստանի իշխանություններին դադարեցրել ընդդիմադիր առաջնորդներին, լրագրողներին բանտարկելը, որից հետո արդեն նրանք կանդրադառնան Վրաստանի՝ ԵՄ ինտեգրվելու գործընթացին: