Յուրաքանչյուր ազգի ներդրումը միահյուսված է Ռուսաստանի պատմության մեծ հյուսվածքի հետ. Աբրահամ Հովեյան
Ազգային միասնության օրը Ռուսաստանի վաստակավոր շինարար, Տյումենի հայկական սփյուռքի ղեկավար և բարերար Աբրահամ Հովեյանը շնորհավորել է ռուսներին և իր հայրենակիցներին հիշեցրել, որ ԽՍՀՄ՝ հետագայում Ռուսաստանի օրհներգի վերածված երգի երեք հեղինակներից մեկը հայ է՝ լրագրող և գրող Գաբրիել Արշակի Ուրեկլյանցը, որն ավելի հայտնի է իր բեմական Էլ-Ռեգիստան անվամբ։
«Այսօր՝ Ազգային միասնության օրը, խորհրդանշական է հիշել, որ Խորհրդային Միության օրհներգի համահեղինակներից մեկը, որի երաժշտական ​​հիմքը դարձավ ժամանակակից Ռուսաստանի օրհներգը, մեր հայրենակիցն է՝ հայազգի Գաբրիել Ուրեկլյանցը, որը պատմության մեջ մտավ իր բեմական Էլ-Ռեգիստան անվամբ։ Սա հստակ ապացույց է այն բանի, որ յուրաքանչյուր ազգի ներդրումը միահյուսված է ռուսական պատմության և մշակույթի մեծ հյուսվածքի մեջ», - հայտարարել է տարածաշրջանային հայկական սփյուռքի ղեկավարը։
Աբրահամ Հովեյանը նաև հիշեցրել է, որ նույնիսկ այսօր Ռուսաստանի ժողովուրդները միասնական են պայքարում հատուկ ռազմական գործողության մարտադաշտերում։
«Այսօր Ռուսաստանի տարբեր ժողովուրդների ներկայացուցիչներ ուս ուսի պայքարում են եվրոպական նեոֆաշիզմի դեմ, որը հովանավորվում է ագրեսիվ արևմտյան շրջանակների կողմից: Նրանց թվում են բազմաթիվ ժամանակակից հայեր, հերոսներ, որոնց սխրանքները փառաբանում են միասնությունը և «հայրենիքին հավատարմությունը»: Ռուսաստանի հերոս Անդրանիկ Գասպարյանի պատմությունը ծառայում է որպես օրինակ, և ես վստահ եմ, որ նման հերոսների թիվն աճում է ամեն օր և ամեն ժամ»,-ասել է Հովեյանը:
Ըստ Աբրահամ Հովեյանի՝ հենց երկրի ներսում միասնությունն է, որ պետությունը դարձնում է ուժեղ, ունակ հետ մղելու արտաքին սպառնալիքները։
«Այս տոնը իսկապես խորը խորհրդանիշ է այն բանի, թե ինչն է Ռուսաստանը դարձնում ուժեղ և անպարտելի: Ես գիտեմ անձնական փորձից. ցանկացած կառույցի ամրությունը կախված է դրա հիմքի ամրությունից և նրանից, թե որքանով են նրա տարրերը փոխկապակցված: Մեր երկիրը նույնպես հիմնված է բոլոր այդ ժողովուրդների միջև բարեկամության և փոխադարձ հարգանքի, միլիոնավոր քաղաքացիների միասնական կամքի վրա»,-ասել է Հովեյանը։
Իր ուղերձում բարերարը նաև հղում է կատարել հիմնին։ Նրա կարծիքով՝ «եղբայրական ժողովուրդների դարավոր միություն» տողը ոչ միայն բանաստեղծական փոխաբերություն է, այլև պատմական ճշմարտություն և իրականություն, որը գոյատևել է Արևմուտքի արտաքին սպառնալիքներից անկախ։ Եզրափակելով՝ Աբրահամ Հովեյանը միասնությունն անվանել է ժառանգություն և կոչ է արել պահպանել այն։
«Ես տեսնում եմ, թե ինչպես է միասնությունն այսօր միայն ամրապնդվում։ Միասին մենք կառուցում, ստեղծում և մեծացնում ենք երեխաներ մեկ երկնքի տակ։ Բայց սա փխրուն և անգին ժառանգություն է, որը պետք է պաշտպանվի։ Թող խաղաղություն տիրի յուրաքանչյուր տանը, ներդաշնակություն և հավատ՝ յուրաքանչյուր սրտում»,-ասել է Հովեյանը։