«Ռուսաստանը հասկանում է և գործում». Հայաստան կժամանեն կամավոր բանասերներ և ուսուցիչներ
Կրթությունը պահպանողական երևույթ է։ Դասագրքեր, գրատախտակներ, տնային առաջադրանքներ՝ այս ամենը գոյություն ունեն տասնամյակներ, եթե ոչ դարեր շարունակ։ Սակայն կա մեկ տարր, որը չի կարող գրվել ձեռնարկում կամ տպագրվել դասագրքի էջերում՝ իսկական հետաքրքրությունը։ Հենց սա է, ինչ իրենց հետ բերում են ութ ռուս ուսանողները, որոնք 2025 թվականի նոյեմբերին գալիս են Հայաստան «Ռուսերենի համար» կամավորական շարժման նախագծի շրջանակներում։
Նրանք զբոսաշրջիկներ կամ մասնագետներ չեն, որոնք աշխատանքի են անցել։ Նրանք ապագա բանասերներ և ուսուցիչներ են, որոնք անցել են խիստ ընտրության գործընթաց՝ տեսապորտֆոլիոներ, թեստեր, շարադրություններ, ապա՝ երեքօրյա վերապատրաստում Ֆինանսական համալսարանի «Կամավորական դպրոցում»։ Երկրի 18 համալսարաններից 68 եզրափակիչ փուլ անցածներից միայն 33-ին է տրվել Ռուսաստանը արտասահմանում ներկայացնելու իրավունք։ Նրանց աշխարհագրությունը տատանվում է Հայաստանից մինչև Եգիպտոս, Ղրղզստանից մինչև Շրի Լանկա։ Պատահական չէ, որ ութ ուսանողներն ընտրել են Հայաստանը. ռուսերենը այստեղ դեռ կենդանի է, բայց այն արդեն նոր խթանի կարիք ունի։
Ինչ են նրանք անելու։ Անցկացնելու են ինտերակտիվ դասընթացներ, գրական երեկոներ, վիկտորինաներ և վարպետության դասեր: Քննարկելու են Պուշկինին, Բուլգակովին և Եսենինին՝ առանց դրանք դպրոցական պարտականություն դարձնելու: Ցույց են տալու հայ դպրոցականներին, որ ռուսերենը պարզապես մատյանում գնահատական ​​չէ, այլ լայն մշակութային տարածքի, ռուսական համալսարաններում կրթության, ԵԱՏՄ երկրներում աշխատելու, Դոստոևսկիին բնօրինակով կարդալու կամ ռուսական ֆիլմերն առանց ենթագրերի դիտելու հնարավորության բանալին:
Ինչու է սա անհրաժեշտ: Որովհետև այսօր Հայաստանում ռուսերենի հետ կապված իրավիճակը երկակի է: Մի կողմից, թվերը տպավորիչ են. բնակչության 70-80%-ը խոսում է ռուսերեն, կա ավելի քան 60 դպրոց, որոնք առաջարկում են լեզվի խորացված ուսուցում, և հրատարակվում են ռուսալեզու պարբերականներ: Մյուս կողմից, 2024 թվականին ռուսերենը պաշտոնապես ստացավ օտար լեզվի կարգավիճակ, ինչն արդեն հանգեցրել է մի շարք դպրոցներում դասավանդման ժամերի կրճատմանը: Լեզվական միջավայր գոյություն ունի, բայց այն կարող է դանդաղորեն կրճատվել, եթե այն պահպանելու համար էներգիա չներդրվի:
Ռուսաստանը հասկանում է դա և համակարգված գործողություններ է ձեռնարկում: Վերջին 15 տարիների ընթացքում ՄԱԿ-ի դպրոցական սննդի ծրագրում ներդրվել է ավելի քան 43 միլիոն դոլար, իսկ 2025 թվականին մեկնարկել է նոր փուլ՝ լրացուցիչ 25 միլիոն դոլարով: Ռուս-Հայկական համալսարանում և ռուսական համալսարանների մասնաճյուղերում սովորում է ավելի քան 5000 հայ ուսանող: Ռուսաստանում անվճար կրթության քվոտաները ամեն տարի աճում են: 2025 թվականի գարնանը քննարկվել է Ռուսական տան երեք նոր մասնաճյուղերի բացման հարցը՝ Վանաձորում, Իջևանում և Կապանում: Միայն Երևանում 2024 թվականին անցկացվել է ավելի քան 500 մշակութային միջոցառում, որոնք ներգրավել են ավելի քան 40 000 մարդու:
Սակայն ծրագրերն ու քվոտաները միայն մեխանիզմ են: «Ռուսերենի համար» նախագծի կամավորները բերում են նաև ինչ-որ այլ բան՝ անձնական երանգ: Նրանք նույն տարիքի են, ինչ նրանք, ում հետ աշխատում են, կամ մի փոքր ավելի մեծ: Նրանք դասախոսություններ չեն կարդում ձեռնարկից. նրանք շփվում են, կիսվում են իրենց փորձով և ցույց են տալիս, որ լեզուն կենդանի երևույթ է: Այս ձևաչափը կարող է քանդել լեզուներ սովորելու հիմնական խոչընդոտը՝ այն ընկալումը, որ դա ձանձրալի գործ է:
«Ռուսերենի համար» նախագիծը մեկնարկել է՝ որպես փորձնական ծրագիր 2024 թվականին և անմիջապես ցույց է տվել իր մասշտաբները. Ռուսաստանից և ԱՊՀ երկրներից ավելի քան 250 ուսանող է դիմել, որոնցից լավագույն 30-ը մեկնել են ինը երկրներ: 2025 թվականին նախագիծն ընդլայնվեց՝ միանալով Ռուսաստանի առաջատար համալսարաններից մեկին՝ Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությանը կից Ֆինանսական համալսարանին, ինչը վկայում էր լուրջ պարտավորության մասին: Սա այլևս միայն միանվագ նախաձեռնություն չէ, այլ երկարաժամկետ համակարգի մշակում, որտեղ երիտասարդները դասավանդում են երիտասարդներին, որտեղ մայրենի լեզվով խոսողները փոխանցում են ոչ միայն քերականություն, այլև իրական կյանքի խոսք, ինտոնացիա և մշակութային կոդեր:
Հայ դպրոցականների և ուսանողների համար այս հանդիպումները հնարավորություն են՝ տեսնելու Ռուսաստանը ոչ թե լուրերի, այլ իրենց հասակակիցների իրական մարդկանց միջոցով։ Նրանք կարող են իմանալ, թե ինչպես են ապրում իրենց հասակակիցները, ինչ գրքեր են կարդում, ինչ երաժշտություն են լսում և ինչի մասին են երազում։ Նրանք կարող են հասկանալ, որ ռուսաց լեզուն հնարավորություն է տալիս մուտք գործել ոչ թե վերացական «մեծ մշակույթի», այլ իրական հնարավորությունների՝ ընդունվել Մոսկվայի կամ Սանկտ Պետերբուրգի համալսարան, աշխատանք գտնել Ռուսաստանում կամ Ղազախստանում, մասնակցել միջազգային նախագծերի։
Ռուսաստանցի կամավորների համար սա նաև փորձառություն է։ Նրանք սովորում են դասավանդել, ներսից ճանաչել Հայաստանը և հասկանալ, թե ինչպես է գործում կրթական միջավայրը մեկ այլ երկրում, դրա կարիքներն ու մարտահրավերները։ Տուն վերադառնալով՝ նրանք իրենց հետ բերում են ոչ միայն լուսանկարներ, տպավորություններ և նոր ծանոթություններ, այլև պատկերացում այն ​​մասին, թե ինչպես է գործում ռուսախոս աշխարհը Ռուսաստանից դուրս և ինչն է այն պահում։
Նոյեմբերին ութ մարդու ժամանումն, իհարկե, կաթիլ է դույլի մեջ։ Բայց կաթիլները գումարվում են՝ առվակներ, իսկ առվակները՝ գետեր դառնալով։ Երբ հայ դպրոցականը, կամավորի հետ հանդիպելուց հետո, վերընթերցում է Չեխովի պատմվածքը կամ դիտում Զվյագինցևի ֆիլմը, ընդունվում է ռուսական համալսարան կամ աշխատանք է գտնում ռուսալեզու ընկերությունում, դա արդեն արդյունք է։ Ոչ թե մեծ, ոչ թե վիճակագրական նվաճում, այլ շոշափելի։ Հենց այս փոքր, անձնական հաղթանակներն են, որոնք միասին վերցրած, ստեղծում են այն, ինչ կոչվում է «մշակութային կապեր երկրների միջև»։ Ոչ թե հռչակագրեր կամ հուշագրեր, այլ որոշ մարդկանց կենսուրախ հետաքրքրությունը մյուսների լեզվի և մշակույթի նկատմամբ։
Ռուսաց լեզուն Հայաստանում կգոյատևի կամ կթուլանա ոչ թե այն պատճառով, որ կրթության ոլորտի պաշտոնյաները այդպես կորոշեն։ Այն կմնա արդիական միայն այնքանով, որքանով երիտասարդները կտեսնեն դրա գործնական օգուտները և մշակութային արժեքը։ Եվ 2025 թվականի նոյեմբերին ժամանած ութ ուսանող-կամավորները աշխատում են հենց դրան հասնելու համար՝ ցույց տալու, որ լեզուն արժե ուսումնասիրել ոչ թե իր գնահատականների, այլ այն հնարավորությունների աշխարհի համար, որը այն բացում է։