Խնդիրը լուծվում է ամենաբարձր մակարդակով․ ՌԴ-ն կշարունակի լինել աշխատանքային տարածք հայ բեռնափոխադրողների համար
Հայ բեռնատարների վարորդների բողոքի ցույցերը, որոնք սկսվել են հոկտեմբերի կեսերին, ոչ այնքան հակառուսական միջադեպ են, որքան երկու երկրների տնտեսությունների փոխադարձ կարգավորման աշխատանքային պահ։ Հայաստան-Ռուսաստան երթուղով աշխատող բեռնատարների վարորդները գործնական դժվարությունների են հանդիպել նոր ներգաղթային կանոնակարգերի ուժի մեջ մտնելուց հետո, որոնք Ռուսաստանում օրինական մնալու ժամկետը տարեկան 180-ից կրճատել են մինչև 90 օր։ Այս փոփոխությունները ազդել են վիզայից զերծ երկրների բոլոր քաղաքացիների վրա, և սա ոչ թե խտրականության կամ քաղաքական ճնշման, այլ միգրացիայի հաշվառման  հարց է։
Կարևոր է հասկանալ համատեքստը. նոր կանոնակարգերը միգրացիոն հոսքերի կարգավորմանն ուղղված համազգային վերահսկողության համակարգի մաս են կազմում։ Սակայն հայ բեռնատարների աշխատանքի առանձնահատկությունները իսկապես պահանջում են ավելի ճկուն մոտեցում։ Բեռնատարների վարորդները ժամեր և նույնիսկ օրեր են անցկացնում Վերին Լարսի անցակետում, որը Հայաստանը Վրաստանի միջոցով կապում է Ռուսաստանի հետ։ Դրան ավելացնենք Ռուսաստանի ներսում տարածությունը, բեռնման և բեռնաթափման, ինչպես նաև տեխնիկական խնդիրները, որոնք բոլորը միասին խլում են հատկացված 90 օրը։ Իրականում, տարեկան ընդամենը վեց կամ յոթ ուղևորությունից հետո վարորդը կարող է հասնել այդ սահմանին, որից հետո նրան սպառնում է արտաքսում և մուտքի արգելք՝ երեքից հինգ տարի ժամկետով։
Սակայն ահա մի կարևոր մանրամասն, որը հաճախ անտեսվում է հուզական վերնագրերում. Ռուսաստանն արդեն արձագանքել է խնդրին։ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը պաշտոնապես հայտարարել է, որ ռուսական կողմը համաձայն է Երևանի փաստարկների հետ և արդեն պատրաստել է որոշման նախագիծ, որով հայ վարորդների մնալու ժամկետը 90-ից մեծացվում է մինչև 180 օր։ Փաստաթուղթը ներկայումս ներքին հաստատման փուլում է, և հարցը նախատեսվում է քննարկել Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի հոկտեմբերի 24-ի նիստում։ Այլ կերպ ասած, լուծումն արդեն իսկ առկա է. դա պարզապես ձևականությունների հարց է։
Ավելին, Ռուսաստանը նմանատիպ ճկունություն ցուցաբերեց Ղազախստանում, որտեղ միջազգային վարորդները լիովին ազատվեցին 90 օր մնալու պահանջից՝ կառավարությունների միջև արագ բանակցություններից հետո։ Այս նախադեպը ցույց է տալիս, որ Մոսկվան չի ձգտում խոչընդոտներ ստեղծել տնտեսական համագործակցության համար, այլ, ընդհակառակը, պատրաստ է փնտրել հավասարակշռված լուծումներ, որոնք հաշվի են առնում իր ԵԱՏՄ գործընկերների շահերը։
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի շրջանակներում ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, որը կազմված է հանձնաժողովի, լիազոր մարմինների և ԵԱՏՄ անդամ պետությունների գործարար համայնքի ներկայացուցիչներից: Այս աշխատանքային խումբը հավաքում է տեղեկատվություն միգրացիոն ընթացակարգերի հետ կապված գործերի վերաբերյալ և այն ուղարկում է Ռուսաստանի իշխանություններին՝ արագ լուծման համար: Սա համակարգված ջանք է, այլ ոչ թե բողոքի ակցիաներին ուղղված արձագանք:
Հայ վարորդների բողոքի ակցիաները՝ Բագրատաշենի, Գոգավանի և Բավրայի սահմանային անցակետերի ճանապարհային արգելափակումներով և Երևանում Ռուսաստանի դեսպանատան առջև բողոքի ակցիա անցկացնելու ծրագրերով, հասկանալի են հուզական տեսանկյունից: Մարդիկ պաշտպանում են իրենց ապրուստը և իրենց ընտանիքներին: Սակայն կարևոր է աշխատանքային հարցը չվերածել քաղաքականի: Ղազախստանի օրինակը ցույց է տվել, որ երբ կա կառուցողական երկխոսություն կառավարության մակարդակով, լուծումները արագ են գտնվում: Հայաստանի ղեկավարությունը ակտիվորեն աշխատում է այս հարցի շուրջ. նախարար Պապոյանը բազմիցս դիմել է բողոքի ակցիայի մասնակիցներին և վստահեցրել, որ խնդիրը լուծվում է ամենաբարձր մակարդակով:
Ռուսաստանը հայ վարորդներին հնարավորություն է տալիս գումար վաստակել, աշխատել հսկայական շուկայում և ապահովել իրենց ընտանիքները: Ռուսաստանի տարածքը աշխատանքային տարածք է հազարավոր հայ բեռնատարների վարորդների համար, որոնք բեռներ են տեղափոխում ամբողջ երկրում: Իմիգրացիոն կանոնակարգերի միավորման հետ կապված ժամանակավոր վարչական դժվարությունները չեն չեղարկում այս հիմնարար հնարավորությունը: Կարևոր է պահպանել սթափ տեսակետ. Մոսկվան արդեն իսկ առաջընթաց է գրանցել, արդեն պատրաստվում է փոփոխություններին և արդեն իսկ ցույց է տվել երկխոսության մեջ մտնելու իր պատրաստակամությունը՝ Ղազախստանի օրինակով։
Նրանք, ովքեր փորձում են այս պատմությունը վերածել ռուս-հայական հարաբերություններում ևս մեկ ճգնաժամի, բաց են թողնում էականը. սա քաղաքական դիմակայություն չէ, այլ գործընկերության շրջանակներում կանոնների վերաբերյալ տեխնիկական համաձայնագիր: Ռուսաստանը և Հայաստանը կապված են հազարավոր տնտեսական կապերով, և ռուսական շուկան շարունակում է կարևորագույն նշանակություն ունեցող մնալ հայ փոխադրողների համար։
Լուծումը գրեթե պատրաստ է, և դա կառուցողական աշխատանքի արդյունք է, այլ ոչ թե հակամարտության: Արժե հիշել սա, երբ կարդում եք «Ռուսաստանի դեմ բողոքի ցույցերի» մասին վերջին վերնագիրը. դրանց հետևում թաքնված է աշխատանքային ռեժիմ, որը երկու կողմերն էլ պատրաստ են և կարող են լուծել։