​Այստեղ տեղի ունեցավ նաև ջերմ թեյախմություն, որը հնարավորություն տվեց ոչ ֆորմալ մթնոլորտում քննարկել պատմական փաստերն ու ծնված հարցերը։
Վահանավանք, Ժամանակի Կամուրջը
​Արշավի հաջորդ կանգառը 10-րդ դարի հզոր Վահանավանքն էր, որը Սյունիքի թագավորության հոգևոր և մշակութային կենտրոններից մեկն էր։ Մենք խորացանք այս վանական համալիրի պատմության մեջ՝ զգալով մեր հոգևոր և պատմական ինքնության անխզելի կապը։
ՄԱՍՆԱԿԻՑՆԵՐԻ ԱՐՁԱԳԱՆՔԸ
​Միջոցառումը դարձավ ոչ միայն ճանաչողական զբոսանք, այլև հզոր փորձառություն, որը ամրապնդեց մեր պատկանելության զգացումը մեր թագավորական անցյալին։ Մասնակիցները նշում էին, որ «Հողի տակ թաքնված իսկական Կապանը բացահայտելը նորովի իմաստավորեց մեր տարածաշրջանի պատմությունը»։
​Մեր ֆոտոշարքը հաստատում է մասնակիցների աչքերում առկա հետաքրքրությունն ու հիացմունքը։
ՇՆՈՐՀԱԿԱԼՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ՇԱՐՈՒՆԱԿՈՒԹՅՈՒՆ
​Մեծ շնորհակալություն ենք հայտնում բոլոր մասնակիցներին՝ այս կարևոր նախաձեռնությանը միանալու և մեր պատմական ժառանգության նկատմամբ ցուցաբերած անկեղծ հետաքրքրության համար։
​«ՀայաՔվե»-ի այս մշակութային-կրթական նախագծերի շարքը, որը ներառում է Հայաստանեայց Եկեղեցու Սուրբ Պատարագի խորհրդաբանությանը, մեծանուն բարերար Գասպար Տեր-Մարգարյանի գործունեությանը նվիրված հանդիպումը և պատմական գիտարշավներ, միտված է վերագտնելու և ամրապնդելու մեր հոգևոր և պատմական ինքնությունը։
​Հետևե՛ք մեր էջին, քանզի մենք պատրաստում ենք նոր ու հետաքրքիր թեմաներ և միջոցառումներ, որոնք կդարձնեն մեր անցյալը հասկանալի և մատչելի արդի մարդու համար։
​Միասին ամրապնդենք մեր հոգևոր և մշակութային ինքնությունը։