Ծաղկաձորում բացվել է «Հայաստանի հանքարդյունաբերությունը» ֆորումը. մասնակցում է նաեւ Փաշինյանը (ուղիղ)
Հոկտեմբերի 3-ին Ծաղկաձորում բացվել է «Հայաստանի հանքարդյունաբերություն 2025» ֆորումը» («Mining Armenia Forum 2025»), որին մասնակցել է նաեւ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Միջոցառումը կշարունակվի նաեւ հոկտեմբերի 4-ին եւ կմիավորի ոլորտի առաջատար մասնագետներին եւ շահագրգիռ անձանց։ Մասնակիցները կքննարկեն Հայաստանի հանքարդյունաբերության առջեւ ծառացած հիմնարար խնդիրները, կգնահատեն նրա ներուժը ընդհանուր տնտեսական միջավայրում, մասնավորապես՝ էներգետիկ ոլորտի հետ կապված, ինչպես նաեւ կքննարկեն կայուն զարգացման ժամանակակից մոտեցումները եւ նորարարական լուծումների ներդրումը ոլորտում։
«Հայաստանի հանքարդյունաբերությունը» ֆորումը, որն ամենամեծ եւ ամենաազդեցիկ մասնագիտական ​​հարթակն է, կմիավորի ոլորտի հիմնական դերակատարներին՝ քննարկելու ռազմավարական առաջնահերթությունները, ձեւավորելու կայուն զարգացման հեռանկարները եւ ընդլայնելու համագործակցության նոր հնարավորությունները։
Երկրորդ տարին անցկացվող միջոցառման այս տարվա թեման է՝ «Հանքարդյունաբերություն եւ էներգետիկա. միջազգային միտումները եւ Հայաստանի ներուժը»։
«Mining Armenia Forum» ֆորումը կազմակերպվում է Հայաստանի հանքարդյունաբերության եւ մետալուրգիայի ասոցիացիայի կողմից։
Միջոցառման գլխավոր հովանավորներն են Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը եւ Lydian Armenia-ն։
Սյունիքի մարզի Քաջարան քաղաքում գտնվող Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը շահագործում է մոլիբդենի եւ պղնձի տարածաշրջանի ամենամեծ հանքավայրերը եւ առաջատարն է Հայաստանի արդյունաբերական ոլորտում։
ԶՊՄԿ-ն երկրի ամենամեծ հարկատուն է եւ Սյունիքի մարզի ամենամեծ գործատուն (մոտավորապես 4 600 աշխատակից 2023թ․ դրությամբ): Գործարանը ստանձնել է երկրի արդյունաբերության եւ տնտեսության զարգացման առաքելությունը, եւ իր բարձր պատասխանատվության եւ արժեքներին նվիրվածության շնորհիվ այն հաջողությամբ իրականացնում է այս առաքելությունը:
Lydian Armenia ընկերությունը իրականացնում է Ամուլսարի ոսկու հանքի շահագործման նախագիծը, որը Հայաստանի ամենամեծ ներդրումային նախագիծն է։ Ընկերությունը նշանակալի դեր է խաղացել Հայաստանի հանքարդյունաբերության մեջ՝ ներդնելով աշխատանքային անվտանգության, շրջակա միջավայրի պաշտպանության եւ սոցիալական պատասխանատվության ոլորտում առաջատար միջազգային փորձը։ Հոկտեմբերին նշելով իր 20-ամյակը՝ Lydian Armenia-ն շարունակում է ամրապնդել Հայաստանի դիրքերը համաշխարհային հանքարդյունաբերության քարտեզի վրա եւ ձգտում է ապահովել երկարաժամկետ տնտեսական օգուտներ եւ նպաստել երկրի կայուն զարգացմանն ու բարգավաճմանը։