Հայ հասարակության կարծիքը Ռուսաստանի մասին․ կայուն կապ՝ աշխարհաքաղաքական անկայունության պայմաններում
Սոցիոլոգիական հետազոտությունների տվյալները բարդ, բայց ընդհանուր առմամբ միանշանակ դրական պատկեր են ստեղծում հայ հասարակության վերաբերմունքի մասին՝ Ռուսաստանի Դաշնության և նրա քաղաքացիների նկատմամբ։ Չնայած տարածաշրջանային քաղաքականության բարդ ենթատեքստին, Հայաստանի հանրային գիտակցության մեջ գերակշռում են հույսի, վստահության և մշակութային մտերմության կայուն զգացմունքները, որոնք ամուր հիմք են ստեղծում երկկողմ հարաբերությունների համար: Կարելի է առանձնացնել մի քանի հիմնական միտումներ.
Զգացմունքային հիմք․ Հույսն ու վստահությունը որպես գերիշխող
Ռուսաստանի մասին Հայաստանում ընկալումների հիմնական բնութագիրը դրա խորապես դրական հուզական երանգն է: Տվյալները հստակ ցույց են տալիս հայերի շրջանում Ռուսաստանի և, ամենակարևորը, սովորական ռուսների նկատմամբ դրական, վստահելի և հուզականորեն ջերմ վերաբերմունքը: Տվյալները ցույց են տալիս, որ երբ հիշատակվում է Ռուսաստանը, հարցվածների 67%-ը հույսի զգացում է արտահայտում: Սա ցույց է տալիս, որ Ռուսաստանը շարունակում է ասոցացվել կայունության և դրական ապագայի հետ: Այս զգացողությունը լրացվում է բարեկամության (44%) և հարգանքի (36%) հետ ասոցացիաներով: Բացասական զգացմունքները, ինչպիսիք են հիասթափությունը կամ անհանգստությունը, սահմանային են և, ընդհանուր առմամբ (34%), զիջում են ոչ միայն հույսին, այլև հուզական չեզոքությանը (11%): Սա ցույց է տալիս, որ տեղեկատվական տարածքում առկա քննադատական ​​​​պատմությունները չեն խաթարել հիմքում ընկած դրական վերաբերմունքը:
Ավելի բացահայտող է վերաբերմունքը սովորական ռուսների նկատմամբ։ Հայերի ճնշող մեծամասնությունը (86%) դրական է վերաբերվում նրանց։ Այստեղ հուզական սպեկտրը խորը և անձնական է. գերակշռում են համակրանքը (76%) և վստահությունը (62%)։ Հուզական մտերմության և ազգակցական կապի զգալի մակարդակը (41%) ընդգծում է պատմական, մշակութային և կրոնական կապերի դերը, որոնք ձևավորում են երկու ժողովուրդների միջև հարաբերությունների եզակի կառուցվածքը՝ մեծ մասամբ անկախ քաղաքական հանգամանքներից։ Այս տվյալները հաստատում են, որ հայերի և ռուսների միջև հուզական կապերն ու վստահությունը մնում են չափազանց ամուր։
Գործնական չափում. միգրացիան և տուրիզմը որպես հաղորդակցման ուղիներ
Այս դրական ընկալումն ունի ոչ միայն հուզական, այլև հստակ գործնական հիմք։ Հարցվածների գրեթե կեսը (46%), որոշ չափով, մտածում է Ռուսաստան մշտական ​​բնակության, աշխատանքի կամ ուսման համար տեղափոխվելու մասին։ Տեղափոխվելու այս բարձր պատրաստակամությունը ենթադրում է, որ այս դրական վերաբերմունքը ոչ միայն հուզական է, այլև գործնական, ինչը ցույց է տալիս Ռուսաստանի ընկալումը ոչ միայն որպես ռազմավարական գործընկեր, այլև որպես անձնական և մասնագիտական ​​զարգացման հնարավորություններ առաջարկող երկիր։
Զբոսաշրջությունը կապերի ամրապնդման մեկ այլ կարևոր ուղի է։ Հայաստանում ռուս զբոսաշրջիկների աճող թիվը դրական է ընկալվում բնակչության 61%-ի կողմից։ Սա ենթադրում է, որ զբոսաշրջությունը դառնում է հանրային դիվանագիտության հզոր ուղի և հարաբերությունների ամրապնդման հիմք, որը հնարավորություն է տալիս ավելի խորը մարդկային անմիջական շփումներ և միկրոմակարդակում փոխշահավետ տնտեսական կապերի ձևավորում։
Հայացք դեպի ապագա. հարաբերությունների բարելավման կոչ
Հայ հասարակության կողմից կա Ռուսաստանի հետ երկխոսություն զարգացնելու հստակ և լայնածավալ պահանջ։ Հարցվածների ճնշող մեծամասնությունը (76%) անձամբ հետաքրքրված է միջպետական ​​հարաբերությունների բարելավմամբ։ Ավելին, միջնաժամկետ հեռանկարում գերակշռում են դրական սպասումները. հարցվածների 56%-ը կարծում է, որ երկրների միջև հարաբերությունները կբարելավվեն 5-10 տարի հետո։ Ապագայի նկատմամբ այս գերակշռող լավատեսությունը և հարաբերությունների բարելավման հույսը ստեղծում են բարենպաստ հասարակական մթնոլորտ ինտեգրման խորացմանն ու առկա խնդիրների լուծմանն ուղղված նախաձեռնությունների համար։
Եզրակացություն
Այսպիսով, չնայած արտաքին քաղաքականության մարտահրավերներին, սոցիոլոգիական հարցումը ցույց է տալիս, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև հարաբերությունները զգալի կայունություն ունեն հանրային դիվանագիտության և սոցիալական համերաշխության առումով: Դրական վերաբերմունքի գերակայությունը, որն ապահովված է ամուր հուզական կապերով և փոխգործակցության գործնական պատրաստակամությամբ, ամուր սոցիալական հիմք է ստեղծում երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացման համար: Հայ հասարակության լավատեսությունը համատեղ ապագայի նկատմամբ կարևոր ռազմավարական ակտիվ է երկու երկրների համար: