Սպերցյանը բացակայում է ՌՊԼ-ի ամենաթանկ ֆուտբոլիստների տասնյակից
Միջազգային սպորտային հետազոտությունների կենտրոնը (CIES Football Observatory) հրապարակել է Ռուսաստանի Պրեմիեր լիգայի (ՌՊԼ) ամենաթանկ ֆուտբոլիստների վարկանիշը։ Ցուցակը, որն առանց ինտրիգների չի մնացել, ներկայացվել է կենտրոնի սոցիալական ցանցերում։
Վարկանիշը գլխավորում է Մոսկվայի «Լոկոմոտիվի» 20-ամյա կիսապաշտպան Ալեքսեյ Բատրակովը՝ 43.9 մլն եվրո գնահատված արժեքով։ Երկրորդ տեղում է ԲԿՄԱ-ի կիսապաշտպան Մատվեյ Կիսլյակը (34.7 մլն եվրո), իսկ երրորդում՝ «Զենիթի» բրազիլացի վինգեր Լուիս Էնրիկեն (33.4 մլն եվրո)։
Հետաքրքիր է, որ CIES-ի կայքում նախկինում հրապարակված ցուցակը որոշ փոփոխություններ է կրել։ Օրինակ՝ նախորդ տարբերակում բացակայում էր Կիրիլ Գլեբովը, բայց ներկայացված էին «Ռուբինի» պաշտպան Իլյա Ռոժկովը, «Ռոստովի» Վիկտոր Մելեխինը և «Սոչիի» հարձակվող Սաուլ Գուարիրապան։
Ամենահետաքրքիրը, որ ոչ նախորդ, ոչ էլ ներկայիս ցուցակում տեղ չի գտել Էդուարդ Սպերցյանի անունը՝ ֆուտբոլիստ, ով անցած մրցաշրջանում ճանաչվել էր ՌՊԼ-ի լավագույն խաղացող։
Հեղինակավոր Transfermarkt պորտալը «Կրասնոդարի» կիսապաշտպանին գնահատում է 25 մլն եվրո։ Այս ցուցանիշով Սպերցյանը կիսում է լիգայի ամենաբարձր տրանսֆերային արժեքի առաջին տեղը «Զենիթի» բրազիլացիների՝ Լուիս Էնրիկեի և Ժերսոնի հետ։
Ինչու՞ է Սպերցյանը բացակայում CIES-ի ցուցակից
CIES-ը ֆուտբոլիստների արժեքը հաշվարկում է «տնտեսամաթեմատիկական մոդելով»՝ վերլուծելով վերջին 10 տարվա մոտ 9 հազար տրանսֆեր։ Այդ տվյալների հիման վրա որոշվում է խաղացողի հնարավոր շուկայական գինը՝ կանխատեսելով, թե որքան կվճարեր ակումբը նման պրոֆիլ ունեցող ֆուտբոլիստի համար։
Հաշվարկում կարևոր դեր են խաղում երկու գործոն՝ խաղացողի տարիքը և պայմանագրի տևողությունը։ Ցուցակում ընդգրկված խաղացողների մեծ մասը 24 տարեկանից ցածր է։ Բացառություն է կազմում միայն 27-ամյա Ժերսոնը, մինչդեռ Լուիս Էնրիկեն ճիշտ 24 տարեկան է։
Էդուարդ Սպերցյանը, սակայն, 25 տարեկան է, և նրա պայմանագիրը «Կրասնոդարի» հետ պաշտոնապես ավարտվում է 2026 թվականի հունիսին։ Թեև մամուլում խոսակցություններ են եղել պայմանագրի մինչև 2029 թվականը երկարաձգման մասին, ակումբը դա պաշտոնապես չի հաստատել։
Այսպիսով, պայմանագրի կարճ տևողությունը և տարիքը CIES-ի մոդելի համար վճռորոշ են դարձել։ Ի հակադրություն՝ ցուցակի առաջատարներ Բատրակովն ու Կիսլյակը պայմանագրեր ունեն մինչև 2029 թվականը, ինչը զգալիորեն բարձրացնում է նրանց տրանսֆերային արժեքը։