Ֆիդան. Կատարը ռիսկի է դիմում՝ միջնորդելով ՀԱՄԱՍ-ի և Իսրայելի միջև
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը հայտարարել է, որ բարձր է գնահատում Կատարի պատրաստակամությունը շարունակել միջնորդական ջանքերը՝ Գազայում կրակը դադարեցնելու համար, չնայած Դոհայի համար առկա ռիսկերին։
«Մենք չափազանց արժեքավոր ենք համարում Կատարի միջնորդական ջանքերը Գազայում հրադադարի հաստատման հարցում։ Մենք աջակցել ենք դրան սկզբից ի վեր և շարունակելու ենք դա անել։ Սրանք շատ կարևոր և արժեքավոր նախաձեռնություններ են», – ասել է նա Կատարի «Ալ Ջազիրա» և «Քաթարի հեռուստաալիքներին» տված հարցազրույցում և նշել, որ եգիպտացի եղբայրներն ու քույրերը նույնպես կարևոր դեր են խաղում այդ հարցում և որ Կատարը շարունակում է այդ ջանքերը՝ ստանձնելով ցանկացած ռիսկ։
«Ես գնահատում եմ, որ վերջին միջադեպից հետո Իսրայելի կողմից Դոհայում պաղեստինյան արմատական ​​ՀԱՄԱՍ շարժման ներկայացուցիչների վրա հարված հասցնելու հետ կապված Կատարը էմոցիոնալ չվարվեց և հստակեցրեց, որ պատրաստ է ապագայում միջնորդել։ Սա հիացմունքի է արժանի», – նշել է Ֆիդանը։