UBPay և URemit դրամական փոխանցումների համակարգերը դարձել են գործընկերներ
Հայաստանյան UBPay համակարգը համագործակցություն է սկսել կանադական Uremit ընկերության հետորը մասնագիտացած է միջազգային դրամական փոխանցումների ուղղությամբՀամագործակցության շրջանակում հաճախորդները հնարավորություն են ստանում դրամական փոխանցումներ ուղարկել Հայաստանից ԱՄՆԿանադաՎիետնամՖիլիպիններԱՄԷԵգիպտոսԹաիլանդՀնդկաստանՉինաստանԻնդոնեզիաՇրի ԼանկաSEPA-ի կազմում ընդգրկված եվրոպական երկրներև հակառակ ուղղությամբ:
Հայաստանից փոխանցումներն իրականացվում են ՀՀ դրամովԱՄՆ դոլարով կամ եվրոյովՀասցեատերերը կարող են գումարը ստանալ նշված երկրների ազգային արժույթով՝ բանկային հաշվեհամարինքարտին կամ կանխիկ եղանակովUremit ցանցն ունի 150 000 վճարման կետՄիջնորդավճարը կազմում է՝ սկսած 1%:
Մուտքը նոր շուկաներ UBPay-ի համար կարևոր փուլ է նշանավորումԳործընկերությունն URemit-ի հետ ընդլայնում է դրամական փոխանցումների աշխարհագրությունը և թույլ է տալիս UBPay-ին հաճախորդներին առաջարկել առավել շահավետ պայմաններ և փոխարժեքներՆերկա պահին UBPay-ին բաժին է ընկնում շուկայի ավելի քան 30%-ը:
ՀՀ ԿԲ պաշտոնական տվյալների համաձայն՝ 2025թ.-ի առաջին կիսամյակում արագ դրամական փոխանցումների համակարգերով Հայաստան և երկրից դուրս կատարված ֆիզիկական անձանց փոխանցումներն աճել են 6.7%-ով՝ 2024թ.-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ։ Փոխանցումների միջին ամսական աճը 2025թ.-ի հունվարհուլիս ամիսներին կազմել է շուրջ 8.2%։
«Մենք հասկանում ենքթե շատ ընտանիքների համար որքան կարևոր են արագ և հուսալի դրամական փոխանցումներըԴրանք  անհրաժեշտ են ֆինանսական կայունությունն ապահովելու նպատակով՝ օգնելով հոգալ ամենօրյաբժշկական և կրթական ծախսերըUremit-ի հետ համագործակցությունը կարևոր քայլ է մեր ծառայությունների մատչելիության և հարմարավետության բարձրացման համարՄենք ուրախ ենք տեխնոլոգիապես զարգացած և դինամիկ աճող ընկերության հետ համագործակցության առթիվորի շնորհիվ մենք մեր հաճախորդների համար բացում ենք ավելի լայն հնարավորություններ՝ արագ և անվտանգ դրամական փոխանցումներ կատարելու համար»,- նշեց UBPay-ի տնօրեն Սեյրան Սարգսյանը:
UBPay-ը տեխնոլոգիական հարթակ էորն ապահովում է հուսալի դրամական փոխանցումներԱյն առաջարկում է ժամանակակից ֆինտեխ լուծումներորն օգնում է բանկերին և վճարահաշվարկային ընկերություններին հեշտությամբ ինտեգրել դրամական փոխանցումների ծառայությունները:
ՀՀ Կենտրոնական բանկը 2025թհուլիսի 29-ին UBPay-ին և URemit-ին համագործակցության թույլտվություն է տվել:
Uremit-ը՝ որպես ֆինանսական ծառայություններ մատուցող ընկերություն 2006թ.-ից գրանցված է Կանադայի ֆինանսական գործարքների և հաշվետվությունների վերլուծության կենտրոնում (FINTRAC)՝ MSB կանոնների համաձայն։
UBPay-ը գործում է ՀՀ Կենտրոնական բանկի թիվ 32Ա որոշման համաձայն։ Համակարգի օպերատորն է «Յունիբանկ» ԲԲԸ-ն: