Նաիրի Սարգսյանի շնորհավորական ուղերձը Գիտելիքի և դպրության օրվա առթիվ
Սիրելի՛ աշակերտներ, ուսանողներ, կրթության նվիրյալ մանկավարժներ,
Սեպտեմբերի 1-ը պարզապես ամսաթիվ չէ. այն գիտելիքի, զարգացման և ապագայի հանդեպ հույսի տոն է, այն ձեր տոնն է, քանի որ ձեր գիտելիքը մեր ապագան է, քանի որ Հայաստանը դուք եք, և Հայաստանի ապագան դուք եք։ Այս մասին գրել է «Հայաստանը ես եմ» նախաձեռնության ղեկավար Նաիրի Սարգսյանն իր ֆեյսբուքյան էջում:
«Այս օրը մեզ հիշեցնում է, որ կրթությունն ամենահզոր զենքն է, որով կարող ենք կերտել մեր երազանքների ապագան։ Ճանաչողությունը, կրթությունն ու զարգացումն են այն հիմնասյուները, որոնց վրա կանգուն է մեր ազգի վաղվա օրը։
Երեխաներն ու երիտասարդները մեր ապագայի լույսն են։ Նրանք պետք է ունենան երազանքներ, տեսլական, սիրեն ու ճանաչեն իրենց արմատները՝ լեզուն, մշակույթը, պատմությունը։ Պետք է հասկանան՝ ով է հայը, որտեղից է գալիս ու ուր է գնում։ Եվ ամենակարևորը՝ հավատան իրենց ուժերին, իմանան, որ ցանկացած դժվարություն հաղթահարելի է, երբ կա գիտելիք, միաբանություն ու նվիրում։