հայտարարում է, թե «թղթերի մեջ նման բան չկա»,
պնդում է, որ «մենք ենք հսկելու ճանապարհները»,
ու կրկին ամեն ինչ կապում է «սահմանազատման» անվան տակ ձգձգվող գործընթացներին։
Իսկ իրականում սա նշանակում է․ չի տրվելու միջանցք, գործընթացը ձգձգվելու է, և Ադրբեջանը ուժով է վերցնելու այն, իսկ հետո կասի՝ Հայաստանը խափանեց համաձայնությունը, մենք ստիպված էինք քայլել»։
Միջազգային համատեքստը
Այս ամենը չի լինում վակուումում․ մեծ տերությունների շահերն ուղղակիորեն հատվում են Սյունիքում։
Ռուսաստան
ՌԴ-ն նոյեմբերի 9-ի համաձայնագրով փորձում էր պահպանել իր ազդեցությունը տարածաշրջանում։ Բայց Ուկրաինայի պատերազմի հետևանքով նրա դիրքերը թուլացան։ Ռուսաստանը խուսափում է բացահայտ բախումից Ադրբեջանի հետ, և այդ վակուումը օգտագործում են Անկարան ու Լոնդոնը։
Նիկոլը Մոսկվայի աչքում այլևս համարվում է ոչ թե դաշնակից, այլ «կառավարվող գործակալ», որն իր անգործությամբ թուլացնում է Ռուսաստանի դիրքերը Կովկասում։
ԱՄՆ
ԱՄՆ-ը պաշտոնապես աջակցում է Հայաստանի ինքնիշխանությանը, սակայն իրականում նրա հիմնական շահը Մերձավոր Արևելքի և Կենտրոնական Ասիայի տրանսպորտային ու էներգետիկ երթուղիներն են։ Վաշինգտոնը շահագրգռված է, որ տարածաշրջանով անցնի այնպիսի միջանցք, որը կնվազեցնի Ռուսաստանի և Իրանի ազդեցությունը։
Այս համատեքստում Նիկոլի ձգձգումները բխում են Բաքվի ու Անկարայի ծրագրերից, բայց թույլ են տալիս նաև Վաշինգտոնին «մեղմ ճնշում» գործադրել Մոսկվայի ու Թեհրանի վրա։
Բրիտանիա
Մեծ Բրիտանիան ամենից շատ շահագրգռված է Անկարա–Բաքու առանցքի ուժեղացմամբ։ Լոնդոնը երկար տարիներ հանդիսանում է Ադրբեջանի նավթագազային ոլորտի հիմնական ներդրողը և բացեիբաց պաշտպանում է «Զանգեզուրի միջանցքի» գաղափարը։
Փաշինյանի և Միրզոյանի «տորպեդահարումներն» իրականում լավագույն ծառայությունն են Լոնդոնին․ Հայաստանը հանդես է գալիս որպես մեղավոր կողմ, իսկ Ադրբեջանը ստանում է «հիմնավորվածություն» ուժ կիրառելու համար։
Իրան
Իրանի համար Սյունիքը կարմիր գիծ է։ Թեհրանը բազմիցս հայտարարել է, որ չի թույլատրի որևէ միջանցք, որը կտրում է Իրանի ու Հայաստանի սահմանը։ Բայց եթե հայկական իշխանությունները շարունակեն իրենց խաբուսիկ խաղը, Իրանի դիրքորոշումն էլ կարող է թուլանալ․ նա չի կարող հավերժ կանգնել Հայաստանի թիկունքում, եթե հենց Հայաստանի ղեկավարությունը չի պաշտպանում իր սահմանները։
Ֆրանսիա և Հնդկաստան
Այս երկու պետությունները վերջին շրջանում փորձում են Հայաստանին տրամադրել սպառազինություն ու քաղաքական աջակցություն։ Բայց նրանք էլ կանգնելու են դիլեմայի առաջ․ արդյո՞ք արժե աջակցել մի իշխանության, որը սեփական ձեռքերով քանդում է միջազգային պայմանավորվածությունները։