Աֆրիկայի չորս ամենահարուստ մարդիկ ավելի շատ կարողություն ունեն, քան մայրցամաքի բնակչության կեսը
Աֆրիկայի ամենահարուստ մարդկանցից ընդամենը չորսն են վերահսկում 57.4 միլիարդ դոլարի (մոտ 48.9 միլիարդ եվրո) կարողություն, ըստ աղքատության դեմ պայքարի համաշխարհային կազմակերպության՝ Oxfam-ի կողմից հինգշաբթի օրը հրապարակված զեկույցի։ Սա ավելին է, քան մայրցամաքի ավելի քան 750 միլիոն բնակչության մոտ 50 տոկոսի համակցված հարստությունը։
Զեկույցի համաձայն՝ 2000 թվականին մայրցամաքում միլիարդատերեր չեն եղել։ Այսօր նրանց թիվը 23 է և նրանց համակցված հարստությունը վերջին հինգ տարիների ընթացքում աճել է 56 տոկոսով՝ հասնելով 112.6 միլիարդ դոլարի։
Oxfam-ը նաև գնահատում է, որ աֆրիկացիների ամենահարուստ 5 տոկոսը տիրապետում է գրեթե 4 տրիլիոն դոլարի, ինչը կրկնակի ավելի է, քան Աֆրիկայի մնացած մասի համակցված հարստությունը։
Հետազոտության մեջ ընդգծվում է, որ սոցիալական անհավասարության ամենաբարձր մակարդակ ունեցող երկրների գրեթե կեսը գտնվում է Աֆրիկայում։
Անարդար հարկային համակարգ
«Oxfam»-ը կարծում է, որ մայրցամաքում գործող պետական ​​քաղաքականությունը հաճախ աշխատում է հարուստների շահերից ելնելով՝ թույլ տալով նրանց էլ ավելի մեծացնել իրենց կապիտալը։
«Աֆրիկյան երկրների մեծ մասը չի օգտագործում պրոգրեսիվ հարկումը իր ողջ ներուժով՝ գերհարուստներին արդյունավետորեն հարկելու և անհավասարությունը նվազեցնելու համար», - ասվում է զեկույցում։
Աֆրիկայի հարկային համակարգերը գրեթե երեք անգամ պակաս արդյունավետ են բնակչության ամենահարուստ 1%-ին եկամուտը վերաբաշխելու հարցում, քան ամբողջ աշխարհում։ Մասնագետների կարծիքով, հարստության վրա ընդամենը 1% և աֆրիկացիների ամենահարուստ 1%-ի եկամտի վրա 10% լրացուցիչ հարկի ներդրումը տարեկան բյուջեները կհամալրի 66 միլիարդ դոլարով, ինչը բավարար է անվճար որակյալ կրթության ֆինանսավորման դեֆիցիտը վերացնելու և մայրցամաքի բոլոր բնակիչներին էլեկտրաէներգիա հասանելիություն ապահովելու համար։
Բացի այդ, Աֆրիկան ​​տարեկան մոտ 88.6 միլիարդ դոլար է կորցնում անօրինական ֆինանսական հոսքերի պատճառով։
Ո՞վ է Աֆրիկայի ամենահարուստ մարդը
Հաշվետվության համաձայն, նիգերիացի միլիարդատեր Ալիկո Դանգոտեն մնում է Աֆրիկայի ամենահարուստ մարդը՝ 23.3 միլիարդ դոլար կարողությամբ։ Հարավաֆրիկացիներ Յոհան Ռուպերտը և Նիկի Օպենհայմերը, ինչպես նաև եգիպտացի Նասեֆ Սավիրիսը նույնպես ընդգրկվել են առաջին չորսի մեջ։
Oxfam-ը զգուշացնում է, որ անհավասարության նման բարձր մակարդակը խաթարում է ժողովրդավարությունը, խոչընդոտում աղքատության կրճատմանը և վատթարացնում կլիմայական ճգնաժամը։ Հարուստ էլիտայի կողմից հիմնական ինստիտուտների «քաղաքական գրավումը» աղքատներին աջակցելուն ուղղված հանրային քաղաքականությունը դարձնում է անարդյունավետ։
Մայրցամաքի ամենամեծ ժողովրդավարությունում՝ Նիգերիայում, քաղաքական կուսակցությունների կողմից թեկնածուներից պահանջվող հսկայական ներդրումները հաճախ բացառում են սովորական մարդկանց ընտրություններից։ Այս ֆոնին ձայների գնումը մնում է սովորական երևույթ, չնայած միլիոնավոր նիգերիացիներ ապրում են ծայրահեղ աղքատության մեջ։