Նոր բեւեռ. Սերժ Սարգսյանի հետաքրքիր փոխատեղումը
ԼՐԱԳԻՐ / Սերժ Սարգսյանն իր հրամանագրով նախօրեին Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի առաջին տեղակալի պաշտոնից ազատել է գեներալ-լեյտենանտ Էնրիկո Ապրիամովին: Ապրիամովը նաեւ արձակվել է զինվորական ծառայությունից: Այսօր արդեն, վարչապետի որոշմամբ նա նշանակվել է արտակարգ իրավիճակների նախարարի տեղակալ:
Էնրիկո Ապրիամովը կադրային զինվորական է, ԽՍՀՄ հրամանատարական դպրոցից, հայկական զինված ուժերում է դրանց կազմավորման առաջին օրերից: Ապրիամովը հայկական զինուժի գեներալակազմում թե մարդկային, թե մասնագիտական առումով եզակի դրական վարկ ունեցող անձանցից է: Այդ համատեքստում առավել եւս ուշագրավ էր, որ Ապրիամովը այլեւս ԶՈՒ Գլխավոր շտաբի պետի առաջին տեղակալ չէ եւ զինվորական ծառայության մեջ էլ չէ, իսկ, օրինակ մեկ այլ գեներալ՝ Հայկազ Բաղմանյանը, շարունակում է լինել ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ եւ զինվորական ծառայություն իրականացնող անձ:
Ինչու՞ է Սերժ Սարգսյանն ազատել Ապրիամովին: Նրա հրամանագրում բացատրություն չկա: Տարածված վարկածներից են երկուսը՝ կենսաթոշակային տարիքի հանգամանքը, ինչպես նաեւ առողջական խնդիրը, որ կարող էր առաջացած լինել նախորդ տարի դեկտեմբերի վերջին տեղի ունեցած ավտովթարի հետեւանքով: Ապրիամովը 63 տարեկան է: Նախորդ տարի դեկտեմբերին նրա ծառայական մեքենան վթարի էր ենթարկվել Երեւան-Արտաշատ մայրուղում, մեքենայի մեջ էր եղել նաեւ Ապրիամովը: Տեղեկություն եղավ, որ նա ստացել է թեթեւ վնասվածքներ, բայց հնարավոր է, որ դրանք այդուհանդերձ թողել են իրենց հետքը: