Հաշվի առնելով վերը նշված որակական ժամկետային գնային տարածքային եվ մնացյալ ֆիլտրերը կարելի է պնդել, որ ամենայն նախընտրելի դիրքավորում կթվա խառը կամ հիբրիդային կարգավորումով նախագծերը։ Ոստի ապագա կառավարչական խմբին առաջարկվելու է կառավարման համապատասխան , գործիքների եվ մեթոդների համույթը որը հնարավոր կդարձնի առանց: Կիրառման հնարավոր կոնֆլիկտների հասնել առավելագույն արդյունքների։ Հաշվի առնելով ՀՀ ֆինանսական տնտեսական եվ սոցիալական ներկա  վիճակը կարծում ենք առավել հնարավոր մի քանի մեգանախագծերի իրականացում, մասնավորապես՝
1. Գիտահետազոտական լաբորատորիաների ակադեմիական քաղաքի կառուցում, Կոտայքի մարզ Գառնի գյուղի մերձակայքում նախկին գիտական ավանի հարեվանությամբ։
2. Արագընթաց մագնիսաինդուկցիոն գծով կախովի ճոպանային, էլեկտրատրանսպորտային երկու գծերի կառուցում, որը կսկսվի Զվարթնոց օդանավակայանից եվ կավարտվի Գառնի գյուղ եվ Աբովյան քաղաք տարածքներում։
3. Խաղային համալիրի կառուցում, որը կտեղակայվի Սեվանա լճի, մոտակայքում ներգրավելով Կամո քաղաքի հարակից տարածքը։ Համալիրը առանձին արագընթաց կապով կմիանա կախովի ճոպանային գծին։
4. Համալսարանական կենտրոնի կառուցում Դիլիջան քաղաքում։
5. Կրիպտոդրախտ առանձնացված ազատ տնտեսական համալիրի կառուցում Աբովյան քաղաքում։
6.  Պղնձաձուլարանի կառուցում Արարատ քաղաքի մոտակայքում միջռեգիոնալ: Երկաթուղային հանգույցի մոտ հիմնել պղնձի վերամշակման հոսքագծեր կաբելային արտադրությունների հումքային արտադրության նպատակով։
7. Բժշկական հիվանդանոցային համալիրի կառուցում Ջերմուկ քաղաքում։ Տարածքում կենտրոնացնել օնկոլոգիական սիրտանոթային հիվանդությունների բուժման մասնագետների գերակշիռ մասը։
8. Կառուցել եվ վերակառուցել Սիսիան քաղաքից դեպի Մեղրի գնացող ավտոճանապարհները գործարկել երեք թունելներ: