Շարժումը «Հաղթանակ 9/45»-ը համախմբել է ավելի քան 500 հազար մարդու՝ մայիսի 9-ի միջոցառումներին տարբեր երկրներում
Մայիսի 9-ին միջազգային շարժումը «Հաղթանակ 9/45», որը ստեղծվել է «Եվրասիա» ԻՀԿ-ի կողմից, կազմակերպել է հայրենասիրական փառատոններ, տոնական համերգներ և հիշատակի ակցիաներ Հայաստանում, Ղրղզստանում, Ղազախստանում, Գերմանիայում, Ֆրանսիայում և այլ երկրներում: Միջոցառումներին ներկա է եղել ավելի քան 500 հազար մարդ։
«Շարժումը "Հաղթանակ 9/45"-ը ոչ միայն հիշում է Մեծ Հաղթանակը, այլև տալիս է նրան ձայն՝ կինոյում, երգերում, ակցիաներում։ Եվ գլխավորը՝ այդ ձայնը այսօր հնչում է տասնյակ հազարավոր մարդկանց շուրթերով տարբեր լեզուներով։ Դա նշանակում է, որ մենք ճիշտ ճանապարհի վրա ենք», — նշել է շարժման «Հաղթանակ 9/45» կազմակերպչական կոմիտեի նախագահը, ՌԴ Պետդումայի փոխխոսնակ Բորիս Չերնիշովը։
Տոնական համերգ անցկացվեց նաև Երևանում։ Բեմում ելույթ ունեցան առաջատար պարային համույթներ, ներառյալ «Սարդարապատ»-ն ու «Նոր Հաճն»-ը։ Պատերազմի տարիների երգերը հնչեցին հայտնի հայ երգիչների, ինչպես նաև ուսանողական ու դպրոցական անսամբլների կատարումով։ Տոնակատարությունը կայացավ Հաղթանակի զբոսայգում, որտեղ հազարավոր հայ ընտանիքներ ավանդաբար ծաղիկներ են խոնարհում Հավերժական կրակին և մասնակցում Հաղթանակի օրվան նվիրված միջոցառումներին։
Բացի այդ, Երևանում տեղի ունեցավ «Հայրենական պատերազմի հայ հերոսները» երթը։ «Հաղթանակ 9/45» շարժման ակտիվիստները իջան Կասկադով, պարեցին Քոչարի՝ այն նույն պարը, որը հայերը պարել են Ռայխստագի պատերի մոտ, ապա պատերազմի հերոսների լուսանկարներով շարժվեցին դեպի մարշալ Բաղրամյանի հուշարձան և ծաղիկներ խոնարհեցին։
«Հաղթանակ 9/45» շարժումը ստեղծվել է «Եվրասիա» ինքնավար ոչ առևտրային կազմակերպության կողմից 2025 թվականի փետրվարին։ Երեք ամսվա ընթացքում այն համախմբել է հարյուր հազարավոր մարդկանց ամբողջ աշխարհում։ Շարժումն աջակցություն է ստացել Բելառուսում, Ղազախստանում, Ղրղզստանում, Հայաստանում, Մոլդովայում, Սերբիայում, Գերմանիայում, Ֆրանսիայում, Հունաստանում, Նիդեռլանդներում, Թուրքիայում, Թայլանդում, Կանադայում և ԱՄՆ-ում։ Նախագիծը շարունակելու է աշխատանքը՝ ուղղված պատմական հիշողության պահպանմանը, երիտասարդության հայրենասիրական դաստիարակմանը և միջազգային մարդասիրական կապերի ամրապնդմանը։